sterownik lpg

Podłączenie instalacji LPG możliwe jest dzięki specjalnemu sterownikowi. Dzięki niemu układ zasilający gazem komunikuje się z jednostką napędową, jak również otrzymuje z jej komputera dane dotyczące parametrów pracy, a na ich podstawie dobiera dawki paliwa. Pojawienie się sterownika związane było z wprowadzeniem na rynek sekwencyjnej instalacji gazowej IV generacji, która jest znacznie bardziej skomplikowana. Konieczność posiadania przez instalację gazową komputera gazowego wynika z tego, że ostre normy spalin EURO 3, EURO 4, EURO 5 wymagają coraz bardziej precyzyjnego sposobu dawkowania paliwa do silnika. Zatem producenci LPG muszą nadążać za normami ekologicznymi i oferować coraz bardziej zaawansowane sterowniki LPG.

Jak połączyć silnik i instalację LPG?

Warto poznać proces, który przebiega podczas łączenia silnika i instalacji LPG. Otóż w pierwszej kolejności układ sterujący odczytuje z komputera silnika informacje, które dotyczą parametrów jego pracy. Ważnymi wartościami są w tym przypadku wartość obrotów, wysokość temperatury i odczyty ciśnienia. Zebrane dane są w następnej kolejności przetwarzane na podstawie specjalnych algorytmów. Ich analiza pokazuje obraz aktualnego obciążenia jednostki napędowej. Staje się to podstawą do dobrania optymalnej dawki gazu. Ponadto wpływa również na to, jak długo wtryskiwacze mają pozostać otwarte podczas jednorazowego cyklu. Ponadto do zadań komputera LPG należy również „wmawianie” jednostce kierującej pracą silnika, że proces spalania cały czas odbywa się w oparciu o benzynę – dzięki temu motor może działać prawidłowo.

Prawidłowy montaż – najważniejsza kwestia instalacji LPG

Najistotniejszą kwestią w przypadku komputera LPG i działania całego systemu nie jest tylko marka sterownika, ale przede wszystkim jego właściwy montaż. Niepoprany montaż sprawi, że instalacja na pewno nie zadziała jak należy. Dlatego zadanie montażu sterownika LPG należy powierzyć doświadczonemu i renomowanemu warsztatowi. Podsumowując, warto podkreślić, że aby wyeliminować ewentualne błędy projektowe i dopasować działanie układu do preferencji, każde urządzenie jest wnikliwie testowane przed wprowadzeniem na rynek.