samochód z lpg

Eksploatowanie pojazdów z zamontowaną instalacją LPG nie różni się zasadniczo od korzystania z pojazdu bez takiej instalacji. Jednakże, aby działała bez zarzutu przez lata, warto przestrzegać kilku ważnych reguł. Jedną z najważniejszych jest upewnianie się, że w zbiorniku benzynowym znajduje się paliwo w ilości minimum ¼. Pozwala to na zabezpieczenie pompy paliwa przed uszkodzeniem. Po drugie trzeba bezwzględnie wykonywać okresowe przeglądy instalacji gazowej, nawet jeśli mamy wrażenie, że nie zmieniła się jej funkcjonalność. Jednakże najważniejszą zasadą poprawnie działającej, a co za tym idzie poprawnie eksploatowanej instalacji, jest jej odpowiednie dobranie, zamontowanie i zestrojenie.

Założenie instalacji i przeglądy

Tak jak zostało wspomniane powyżej, kluczem do prawidłowo działającej instalacji LPG jest odpowiednie jej dobranie, zamontowanie i zestrojenie. Istotną kwestią są dobrej klasy podzespoły zamontowane w sposób przemyślany i prawidłowy. Nie można zapominać także o prawidłowym ich zestrojeniu najlepiej na hamowni podwoziowej – to da gwarancję właściwego działania przez pierwsze kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. W przypadku jeśli kupiliśmy samochód z instalacją lub nim podłączymy ją do własnego auta, warto zrobić dokładny przegląd silnika. Pracownicy warsztatu podłączą samochód do komputera i sprawdzą, czy w sterowniku zapisały się jakieś błędy. Ponadto zostanie wykonana analiza spalin. W ramach profilaktyki warto wymienić świece oraz przewody zapłonowe, jeśli są już stare. Ponadto filtr powietrza, który ma wpływ na skład mieszanki, szczelność kolektora dolotowego, wdechowego oraz wszystkich przewodów podciśnieniowych.

Dobry warsztat samochodowy

Oprócz wymienionych powyżej zasad dotyczących prawidłowo działającej instalacji, należy pamiętać również o jej regularnym serwisowaniu. Jeśli mamy smykałkę do mechaniki, instalację można serwisować samodzielnie. Wystarczy laptop, odpowiednie oprogramowanie, kabel i wiedza mechaniczna. W innym razie konieczne jest korzystanie z usług profesjonalnego warsztatu samochodowego. Standardowy przegląd polega zazwyczaj na podłączeniu instalacji do komputera, wymianie filtra fazy ciekłej oraz filtra fazy lotnej i sprawdzeniu szczelności instalacji.