Przeciwnicy instalacji gazowych twierdzą, że samochód napędzany gazem to bomba na kołach, ponieważ może się on ulatniać, co podnosi ryzyko eksplozji lub pożarów. Jednakże dokładnie tak samo jest w przypadku silników zasilanych wyłącznie paliwami płynnymi. W każdym z tych przypadków problemem nie jest paliwo, a niewłaściwy montaż lub zła eksploatacja. Zatem jeśli chcemy być bezpieczni, powierzmy swój samochód w ręce profesjonalnych monterów instalacji gazowych. Dobry mechanik wie, jak dobrać, zainstalować i zestroić instalację gazową. Ważną kwestią jest również dobór wysokiej klasy podzespołów oraz to w jaki sposób kolejne elementy układu zasilania zostały rozmieszczone i przymocowane. Przewody gazowe muszą być poprowadzone w bezpiecznych miejscach tak żeby nie ocierały się o fabryczne podzespołu auta.
Skomputeryzowana obsługa
Współczesne instalacje LPG wyposażone są w komputer który wyręcza kierowcę we wszystkich czynnościach. Komputer sam decyduje kiedy przełączyć zasilanie z benzyny na gaz i odwrotnie. Jednakże urządzenie to ze względu na czas użytkowania może ulegać awariom, dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie serwisowanie zgodne z wytycznymi ustalonymi w książce serwisowej. Raz na 10-15 tysięcy kilometrów należy wymienić filtr, zweryfikować szczelność instalacji oraz za pomocą komputera diagnostycznego sprawdzić czy nie pojawiają się zapisy o błędach w działaniu niektórych elementów. Dzięki temu możemy mieć pewność, że instalacja będzie działa długo i sprawnie.
Nie ignoruj usterek!
Aby jazda była bezpieczna a instalacja poprawnie eksploatowana nie powinniśmy ignorować powiadomień o usterkach. Zapach gazu, który ulatnia się spod maski, widoczne wycieki palowa czy zapalająca się kontrolka „check engine” to symptomy które powinny nas skłonić do natychmiastowej wizyty w warsztacie. Ignorowanie ich może prowadzić nie tylko do poważnych awarii samochodu, ale nawet do zdarzeń bezpośrednio zagrażających życiu kierowcy, takich jak wybuch niedopalonego gazu zbierającego się, np. w wydechu.