Instalacja LPG jest jednym z najbardziej popularnych rozwiązań minimalizacji kosztów tankowania. Nazwa LPG jest skrótem od angielskiego Liquefied Petroleum Gas. Ten rodzaj instalacji zaczął zdobywać rynek już w latach dziewięćdziesiątych, jednakże szczytowe powodzenie zyskał w 2007 roku, kiedy relacja gazu do benzyny była niezwykle korzystna. To właśnie oszczędność stała się największą zaletą, skłaniającą kierowców do wymiany instalacji olejowej czy benzynowej na gazową. Ponadto warto podkreślić, że samochody zasilane gazem emitują mniej toksycznych składników do atmosfery. Oznacza to, że są zdecydowanie bardziej ekologiczne.
Wpływ instalacji gazowej na silnik samochodu
Technicznie rzecz ujmując, instalacje gazowe nie wpływają na zmianę parametrów silnika. Według obiegowej opinii jazda na gazie powoduje znaczy spadek mocy silnika, jednakże w rzeczywistości wynosi on około 4%. Tak niewielka zmiana w praktyce nie jest odczuwalna dla kierowcy. Instalacja gazowa nie zwiększa również ilości wydalanych spalin. Trzeba jednak pamiętać, że tak dobre parametry wymagają spełnienia kilku podstawowych warunków. Po pierwsze instalacja musi być dobrana precyzyjnie do konkretnego modelu silniki. Po drugie bardzo ważna jest wysoka jakość wszystkich komponentów, które się na nią składają. Wreszcie – po trzecie – niezwykle istotne jest profesjonalne zainstalowanie instalacji gazowej, które powinno być przeprowadzone przez bardzo dobry zakład. Warto podkreślić, że w momencie, kiedy instalacja nie współgra z silnikiem, miast ekonomicznej jazdy zafundujemy sobie same kłopoty.
Czy instalacje LPG są bezpieczne?
Gaz w samochodzie tankowany jest do specjalnych butli, które są znacznie mocniejsze niż tradycyjne zbiorniki na benzynę. Warto podkreślić, że nawet w przypadku wypadków czy mocnych zderzeń butla wypada z samochodu nienaruszona. Ponadto butle wyposażone są w specjalne zawory, które uniemożliwiają wyciek gazu, nawet wtedy, gdy przy pracującym silniku uszkodzone zostaną przewody transportujące gaz w stanie ciekłym. O bezpieczeństwo użytkowników samochodów w autogazie dba również restrykcyjne prawo. Nakazuje ono bowiem oprócz standardowego badania butli wykonywanego przez samego producenta, także badanie przez Transport Dróg Technicznych. Urzędnik tej instytucji dokonuje szczegółowej kontroli jakości i wydaje dopuszczenie do eksploatacji na 10 lat.