lpg

Od kilkunastu lat popularną i znacznie tańszą alternatywą dla benzyny jest LPG.  Głównym zadaniem tego typu instalacji jest zamiana paliwa ze stanu ciekłego w lotny i podanie go do silnika. Jednakże z biegiem lat silniki stawały się coraz bardziej zaawansowane, od zasilania gaźnikowego, przez wtrysk jednopunktowy, wielopunktowy, aż po najbardziej nowoczesny, wtrysk bezpośredni. Razem z rozwojem silników zmieniał się również typ montowanej w samochodzie instalacji gazowej. Niezależnie od tego, jaki typ instalacji będzie montowany w naszym aucie, konieczne jest powierzenie tej pracy profesjonalnym monterom instalacji LPG.

Instalacja I generacji

Instalacja I generacji jest najstarszym i zarazem najprostszym typem instalacji LPG. Używana była przede wszystkim w samochodach z silnikiem o zasilaniu gaźnikowym, które nie posiadały katalizatora ani sondy lambda. Warto podkreślić, że instalacja I generacji pozbawiona jest elementów elektronicznych, a jej działanie opiera się tylko i wyłącznie na prawach fizyki i mechaniki – wykorzystuje zmienne podciśnienie panujące w kolektorze dolotowym. Ciekły gaz uwalniany jest ze zbiornika i przewodami trafia do reduktora-parownika. Zimny silnik uruchamiany jest na benzynie i musi pracować aż gorąca ciecz chłodząca ogrzeje reduktor-parownik, tak aby ten mógł przemienić gaz z fazy ciekłej na lotną. W fazie lotnej gaz dostaje się do mieszalnika, którego zadaniem jest tworzenie gazowo-powietrznej mieszanki, która trafia do kolektora dolotowego i dalej do komory spalania.

Instalacja gazowa II generacji

Instalacja II generacji, podobnie jak i I wykorzystuje zmienne warunki podciśnieniowe. Unowocześnienie polega na tym, iż w tym wypadku możliwa jest regulacja składu mieszanki. Ten typ przeznaczony jest dla starszej generacji silników jednakże wyposażonych już we wtrysk benzyny, zarówno jedno- jak i wielopunktowy i posiadających sondę lambda. Zasada działania LPG II generacji różni się od poprzedniczki tym, iż zawiera moduł elektroniczny, który steruje układem dawkowanej mieszanki gazowo-powierzenej. Na podstawie informacji wysyłanych przez sondę lambda, czujnik położenia przepustnicy u czujnik prędkości obrotowej wału korbowego wzbogaca lub zubaża mieszankę.