instalacja lpg

Od wielu lat instalacje gazowe w samochodach nie tracą popularności. Sekwencyjna instalacja gazowa jest stosunkowo prosta w budowie. Składa się z kilku głównych elementów. Jednym z podstawowych jest zbiornik. Znajduje się on w bagażniku lub w miejscu koła zapasowego. Zbiornik jest bezpieczny i bezawaryjny, trzeba jednak pamiętać o jego homologacji, którą powtarza się co 10 lat. Samochodami w autogazie można jeździć bez awarii przez wiele lat, jednak pod kilkoma warunkami. Po pierwsze, nie należy zapominać o regularnej kontroli. Po drugie, ale równie istotne – należy tankować jedynie na sprawdzonych stacjach paliw. Minimalizuje to ryzyko napełnienia zbiornika złej jakości pLPG samochódaliwem.

Przegląd instalacji gazowej

Przegląd instalacji gazowej musi być wykonywany zgodnie z terminami przewidywanymi przez producenta instalacji LPG. Oznacza to zazwyczaj, że musi zostać zrobiony po przejechaniu 15 tysięcy kilometrów lub raz do roku. Podczas przeglądu sprawdza się między innymi szczelność instalacji na połączeniach przewodów, a także wymienia się filtry. W przypadku instalacji IV generacji, czyli takiej z sekwencyjnym wtryskiem gazu, są dwa: filtr fazy ciekłej oraz filtr fazy lotnej. Filtr fazy ciekłej wymienia się zazwyczaj po przejechaniu 30 tysięcy km, w przypadku filtra fazy lotnej dystans ten jest mniejszy i wynosi 15-20 tysięcy km. Filtry mają za zadanie nie dopuścić, aby zanieczyszczenia, które dostarczone zostały do zbiornika wraz z gazem, nie dostały się do silnika, ponieważ może to doprowadzić do jego uszkodzenia.

Wymiana innych elementów

Podczas przeglądu instalacji gazowej należy sprawdzić i wymienić również inne elementy instalacji. Silnik zasilany gazem pracuje w bardziej ekstremalnych warunkach niż w przypadku benzyny. Ma to związek przede wszystkim z wyższymi temperaturami. Takie środowisko powoduje krótszą żywotność świec zapłonowych. Przy okazji wymiany świec zapłonowych należy sprawdzić również stan przewodów wysokiego napięcia. Ważna jest także wymiana olejów silnikowych. Posiadacze samochodów z instalacją LPG muszą wymieniać je częściej ze względu na wyższe temperatury pracy silnika i obecność siarki.