lpg zbiornik

Decydując się na montaż instalacji LPG w naszym samochodzie, należy wziąć pod uwagę fakt, że niektóre elementy z czasem będą podlegać wymianie lub ponownej homologacji. Butle gazowe potrzebne do działania instalacji LPG w samochodach posiadają fabryczną homologację na okres 10 lat, ale producencie zbiorników dopuszczają okres eksploatacji nawet do 20 lar od daty produktu. Kiedy termin ważności upłynie należy udać się do zakładu wystawiającego ponowną legalizację zbiorników LPG.

Warunki legalizacji

Nim oddamy zbiornik do legalizacji należy opróżnić go z gazu. Warunkiem dopuszczenia do legalizacji jest nie tylko dobry stan zbiornika, ale również czytelna tabliczka znamionowa, na której wybite są następujące dane: informacje o producencie, numer seryjny, numer homologacji 67R (znajduje się on na wszystkich wyprodukowanych w Polsce zbiornikach), ciśnienie próby, stopień napełnienia oraz datę produkcji zbiornika. Inną grupę stanowią pojazd sprowadzone z innych państw Unii Europejskiej, które posiadają instalację LPG, zamontowaną fabrycznie. Takie zbiorniki, nawet jeśli nie mają jeszcze 10 lat muszą zostać przekazane do legalizacji, ponieważ nie posiadają dokumentów odbioru Transportowego Dozoru Technicznego, w związku z tym nie mogą być eksploatowane na terenie Polski. Innym sposobem dopuszczenia takich samochodów do użytku jest wymiana butli na nową. Ta opcja jest niemożliwa w przypadku zbiorników do instalacji V generacji, w których zamontowano specjalną pompę LPG. W tym wypadku jedynym rozwiązaniem jest legalizacja, ponieważ tego typu zbiorniki nie są dostępne w naszym kraju.

Jak wygląda badanie okresowe butli

Podczas badania okresowego sprawdzana jest powłoka zewnętrzna zbiornika. Dokonuje się również rewizji wewnętrznej jego części oraz badanie wytrzymałości ciśnieniowej nazywane również próbą wodną. Jeżeli wszystkie próby będą pozytywne, zbiornik zostanie dopuszczony do dalszej eksploatacji. Koszty uzyskania ponownej legalizacji zazwyczaj nie jest wysoki. Zależy jednak od takich czynników jak: wiek  oraz umiejscowienie w samochodzie.