Phone: 22 811 11 73, 506 118 203
Mail: biuro@scs-laurowa.com

Instalacja gazowa czwartej generacji

Instalacja gazowa czwartej generacji

zawor lpg

Obecnie najczęściej montowanym układem zasilania LPG jest tak zwana instalacja sekwencyjna, będąca wynikiem rozwoju i postępu w konstrukcji samochodów. Szczególne znaczenie miało wprowadzenie systemu diagnostyki pokładowej EOBD, który spowodował, że sposób przygotowania mieszanki paliwowo powietrznej stosowany w trzech pierwszych generacjach samochodowego zasalania LPG okazał się niewystarczająco dokładny. Instalacja sekwencyjna IV generacji to rozwiązanie dedykowane nowoczesnym pojazdom, w których zastosowano silnik z wtryskiem wielopunktowym. Dzięki nowoczesnej technologii dynamika jazdy na gazie nie różni się zasadniczo od jazdy na benzynie. Trzeba jednak pamiętać, że wybrana generacja instalacji gazowej to nie wszystko. Aby działała długo i prawidłowo, powinna być dobrze zamontowana oraz zestrojona – taki stan rzeczy zapewni korzystanie z usług profesjonalnego zakładu samochodowego.

Jak działa instalacja LPG IV generacji

W przypadku instalacji LPG IV generacji zastosowana jest taka sama liczba wtryskiwaczy gazu, ile cylindrów posiada silnik. Wtryskiwacze montowane są w kolektorze dolotowym. Podobnie jak w przypadku zasilania benzynom, moment otwarcia wtryskiwacza oraz czas jego pracy określane są osobno dla każdego cylindra.  Możliwe jest to dzięki zastosowaniu jednostopniowego reduktoro-parownika, dzięki któremu odparowany gaz tłoczony jest do wtryskiwacza, który sterowany sekwencyjnym wtryskiem gazu przekazuje go bezpośrednio do cylindrów. Prawidłowe wyliczenie odpowiedniej ilości gazu należy do zadań komputera, który w połączeniu z nowoczesnym sterownikiem tworzy bardzo precyzyjny system dozowania.

Dobór wtryskiwaczy LPG

Dobór rodzaju wtryskiwaczy LPG jest zależny od wydatku wtryskiwaczy benzynowych. Są one produkowane w kilku wielkościach i w przypadku silników bez doładowania kryterium wyboru staje się pojemność skokowa oraz moc maksymalna przypadająca na jeden cylinder. Jednakże nawet najlepsze dostępne na rynku wtryskiwacze gazowe nie dorównują szybkością tym benzynowym. Sterownik LPG musi zatem uwzględnić trwające kilka milisekund opóźnienie otwarcia wtryskiwacza.


Nasi partnerzy